غنای زبان و ادبیات فارسی، مرھون ھنرمندان و خردمندانی سخن‌شناس است یکی از این هنرمندان، شاعره ایران زمین، پروين اعتصامی است.
تاریخ انتشار : 1397/12/25
بازدید : 1079
زمان انتشار : 16:02:00

غنای زبان و ادبیات فارسی، مرھون ھنرمندان و خردمندانی سخن‌شناس است که در طول تاریخ ایران، دامن ھمت به میان بسته‌اند و با تحمل سختی‌ھای فراوان، حاصل خردورزی‌ھای حکیمانه و دریافت‌ھای عارفانه و احساسات شاعرانه خویش را در قالب الفاظی گاه منظوم و گاه منثور ریخته‌اند. یکی از این هنرمندان، شاعره ایران زمین، پروين اعتصامی است.

شرکت نسیم شاخص اطلاعات نور (نشان)، وابسته به مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، نیز جهت پاسداشت مقام این شاعر  ادیب و هنرمند، نرم‌افزار چندرسانه‌ای و کتابخانه‌ای دیوان پروین اعتصامی را تولید و در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است.

گفتنی است، این نرم‌افزار متن دیوان اشعار پروین اعتصامی، بر اساس طبع ابوالفتح اعتصامی، شامل: 42 قصیده و 167 عنوان از مثنویات، تمثیلات و مقطعات، در موضوعات متنوعِ اجتماعی، فرهنگی و اخلاقی را در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد.

 همچنین، در این نرم‌افزار صوت کامل دیوان پروین اعتصامی، با صدای گویندگان مشهوری چون مرحومه خانم جمیله بی‌نیاز، خانم ژاله علو و خانم زهرا شعبانی ارائه شده است.

شایان ذکر است از دیگر محتوای ارائه شده در این نرم افزار مقدمه استاد محمدتقی بهار (ملک الشعراء) و دکتر عبدالحسین زرین‌کوب، متن کامل قرآن کریم با ترجمه فارسی و قابلیت جست‌وجو در آیات و چند دوره لغت‌نامه با قابلیت جست‌وجو می باشد.

جست‌وجوی ساده و پیشرفته در متن و فهرست از طریق کلمه و عبارت، قابلیت‌های پژوهشی، مانند: نمایه‌زنی، حاشیه‌نویسی، رنگی کردن و علامت‌گذاری، امکان یادداشت‌برداری، ذخیره‌سازی، ویرایش و چاپ متن، از جمله قابلیت‌های پژوهشی این نرم‌افزار می‌باشد.

 جهت کسب اطلاعات بیشتر و تهیه نرم‌افزار دیوان پروین اعتصامی، اینجا کلیک کنید.

ارسال نظر